|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
czwartek, 23 maj 2019 09:19

Trwają wybory przedstawicieli do Rady Nadzorczej PKP Intercity, w których kandydatem Federacji ZZK jest Tomasz Surówka.

Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebraliśmy liczbę podpisów zdecydowanie przekraczającą tę potrzebną. Wszystkie informacje znajdziecie w "Głosie Kolejarza".

Centralna Komisja Wyborcza podjęła dzisiaj (tj.23 maja br.) uchwałę (nr 7/2019) stwierdzającą prawidłowość zgłoszeń czterech kandydatów. W związku z tym, w dniach 3-5 czerwca br. pracownicy zagłosują w wyborach.

Głos Kolejarza:

Możesz go pobrać klikając tutaj [wersja A3]

Możesz go pobrać klikając tutaj [wersja A4]

 

piątek, 17 maj 2019 08:22

W dniach 12-14.05.2019 w Muszynie odbyło się szkolenie dla przedstawicieli Komisji Forum Młodych Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy. Zajęcia poprowadził zespół trenerski w składzie: Dominika Pyzowska - eurotrenerka Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI), wykładowczyni na Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, od 2006 r. współpracująca z Fundacją im. Friedricha Eberta (FES) w Warszawie, początkowo w Regionalnym Projekcie ds. Stosunków Pracy i Dialogu Społecznego w Europie Środkowo-Wschodniej, a od 2015 r koordynatorka projektów i tłumaczka w krajowym biurze FES w Warszawie, oraz nasz kolega z Federacji Jarek Gacki -członek ZZK OC, Komisji Młodych FZZK, absolwent akademii Młodych Liderów Związkowych Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz delegat Polski akredytowany w ETUC – Youth. 
Szkolenie miało formę wykładową jak i warsztatową, obejmowało kwestie prawa pracy, roli i godności pracownika w przedsiębiorstwie, ekonomicznych aspektów negocjacji płacowych, asertywności oraz finalnie przeprowadzenia samych negocjacji. W kluczowym momencie najważniejszego ćwiczenia negocjacyjnego uczestnicy szkolenia wcielili się w rolę pracodawców i przedstawicieli pracowników - działaczy związków zawodowych. Uczestnicy poradzili sobie znakomicie. Zarówno jedna jak i druga strona negocjacji mogła poczuć rzeczywistą atmosferę negocjacji, wczuć się w role oraz wykorzystać przyswojoną wcześniej wiedzę.

„Szkolenie oceniam bardzo wysoko zarówno pod kątem zaangażowania uczestników jak i samej wartości dydaktycznej. Szczególnie cieszy mnie udział w szkoleniu nowych członków Komisji, którzy w trakcie zajęć ujawnili swój potencjał. Nieoceniony jest także aspekt integracyjny przeprowadzonych warsztatów.” – podkreśla Sebastian Szwarc Przewodniczący Komisji Młodych FZZK i Wiceprzewodniczący Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Kolejarzy Śląskich w Straży Ochrony Kolei.

„W ostatnim czasie pracowałem z kilkoma grupami młodzieży związkowej i jestem pod bardzo dużym wrażeniem otwartości, kreatywności i poważnego potraktowania przedstawionych przez nas tematów. Młodzież kolejarska potrafi współpracować w różnych grupach i środowiskach. Jest nie tylko pełna pomysłów, ale umie również przygotować negocjacje a potem aktywnie, lecz kulturalnie je prowadzić. Zwróciłem szczególną uwagę na ich wrażliwość- zdolność zrozumienia pozostałych uczestników grupy i tolerancji dla innych poglądów. To bardzo budujące i pozwalające wierzyć, że na nich zbudujemy przyszłość naszej Federacji.” – ocenia trener Jarek Gacki.

„Uczestnicy i uczestniczki wykazali dużą motywację do rozwinięcia swoich umiejętności negocjacyjnych. Szkolenie dopasowaliśmy do potrzeb pracy w ich branży, poza wymianą doświadczeń, skutecznie udało nam się poszerzyć wiedzę i warsztat negocjacyjny uczestniczących’’ – podsumowała trener Dominika Pyzowska.

Komisja mimo niedawno zakończonego szkolenia nie zamierza zwalniać tempa pracy, już na czerwiec planowane jest kolejne, tym razem z zakresu społecznej inspekcji pracy.

 

s1 s2 s3 s7 s10

czwartek, 16 maj 2019 12:17

W czwartek, 16 maja odbyło się pierwsze po odejściu Stanisława Stolorza, posiedzenie Zarządu Głównego Federacji ZZK.

Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący FZZK, Jan Przywoźny.

Zarząd Federacji podjął uchwałę, aby sala 303, w której odbywają się wszystkie Zarządy Federacji, a także Rady Krajowe, rady branżowe i komisje problemowe oraz inne negocjacje, nosiła nazwę imienia Stanisława Stolorza.

Jednocześnie Rajd Pieszy Federacji już oficjalnie nosić będzie nazwę im. Stanisława Stolorza, te dwie decyzje zostały podjęte przez aklamację.

Rada Krajowa Fedeacji ZZK, która podejmie decyzję o powierzeniu pełnienia funkcji przewodniczącego Federacji ZZK, jednemu z wiceprzewodniczacych. Ostateczną decyzję poznamy 28 maja.

05 16 z2 05 16 z3

poniedziałek, 13 maj 2019 09:38

W sobotni wieczór poznaliśmy zwycięzców V Rajdu Pieszego Federacji ZZK, który od teraz nosić będzie imię Stanisława Stolorza, przewodniczącego Federacji ZZK.

Dwa dni zmagań, dwie różne trasy piesze, atrakcje i konkurencje w naszym ośrodku, Domu Wczasowym "Kolejarz",  w tym konkurs fotograficzny czy prezentacje drużyn składały się na punktację generalną.

Ostatecznie zatem kolejność na podium była następująca:

1. Krasnoludki z IZ Gdynia;

2. Lubelscy Cowboye;

3. Biedronki.

Rano, w niedzielę 12 maja, wszyscy wyruszyli w podróż powrotną.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 DSC0098  DSC0110  DSC0165  DSC0187 20190511 164711 1

piątek, 10 maj 2019 16:31

Tuż po godzinie 18.00 w hallu głównym Domu Wczasowego "Kolejarz" rozpoczęto V Marsz Pieszy Federacji ZZK, który od tego roku nosić będzie nazwę imienia Stanisława Stolorza, jego twórcy, przewodniczącego Federacji ZZK.

W słowie wstępnym, wiceprzewodniczący FZZK, Jan Przywoźny i Marian Kogut wyrazili radość z powodu tak licznego uczestwictwa w rajdzie, szczególnie w tak trudnym momencie. Jak zaznaczył kol Przywoźny, Stanisław byłby dumny i szczęśliwy, wiedząc, że ten rajd z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników, mając potencjał na dalszy rozwój. Cieszymy się, mówił kol. Przywoźny, że dzieło Stanisława będzie kontynuowane, że wspólnie możemy podziwiać piękno okolic Muszyny i Beskidu Sądeckiego.

Za nami pierwszy dzień rywalizacji, trasa krótka, jutro na uczestników czeka długa, dwudziestokilometrowa trasa z Krynicy do Muszyny, a także konkurs fotograficzny.

Obszerną fotorelację zobaczycie w kolejnych "Naszych Sprawach", nie publikujemy celowo zbyt wielu zdjęć, bowiem co dzieje się w Muszynie, w tej Muszynie pozostaje!

IMG 7366 

piątek, 10 maj 2019 06:17

Już dzisiaj rozpoczyna się V Rajd Pieszy Federacji ZZK, który od bieżącej edycji, nosić będzie imię swojego patrona i twórcy, zmarłego przewodniczącego FZZK Stanisława Stolorza.

Jesteśmy tutaj wszyscy w Muszynie, w Domu Wczasowym "Kolejarz", miejscu, które kol. Stanisław tak ukochał. Zmaganiom sportowym na przygotowanych trasach rajdu pieszego oraz konkurencjom sportowym w "Kolejarzy" towarzyszyć będzie dobre wspomnienie o kol. Stanisławie.

Jest tutaj z nami, chociaż niestety nieosobiście. Będziemy Go wspominać, uśmiechając się do wszystkich dobrych i wspólnych chwil. Będąc razem, pokażemy, że jesteśmy jednością i w trudnych chwilach potrafimy być razem.

Jutro wieczorem poznamy zwycięzców zmagań sportowych.

05 10 logo Staszek

poniedziałek, 06 maj 2019 07:41

Oddajemy w Wasze ręce numer 39 "Głosu Kolejarza, w którym przekazujemy wszystkie informacje związane z wyborami przedstawiciela załogi do Rady Nadzorczej Intercity. Zachęcamy do podpisania listy pod nazwiskiem kandydata Federacji ZZK - Tomasza Surówki.

Możesz go pobrać klikając tutaj [wersja A3]

Możesz go pobrać klikając tutaj [wersja A4]

POBIERZ LISTĘ POPARCIA

 

sobota, 27 kwiecień 2019 13:25

W piątek, 26 kwietnia 2019 roku pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, wybitnego kolejarza, przyjaciela, szefa, powiernika, Stanisława Stolorza.

Chcielibyśmy pozostawić tu na wieczną pamiątkę treść pożegnania, jakiego wysłuchaliśmy w kościele Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim.

 

Szanowna Rodzino, Grażynko, Marku, Szanowni Państwo,
Nigdy nie pomyślałem, że będę wygłaszał mowę pożegnalną, w której będę wspominał Stanisława, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy. Wydawał się człowiekiem wszechmocnym, wszechodpornym. Nigdy o sobie nie myślał. Przedkładał dobro innych ponad swoje.


Kiedy cztery dni temu, we wtorkowy wieczór 23 kwietnia, otrzymałem tę tragiczną i jakże dla nas wszystkich smutną wiadomość, nie chciałem w nią uwierzyć. I nie byłem odosobniony.
Stanisław Stolorz z koleją związany był ponad 40 lat, od przeszło 30 lat działał aktywnie na polu związkowym. Od początku angażował się w walkę o interesy pracownicze. Zawsze wszystko planował na przód. Stanisław!!!! Przecież właśnie Ty miałeś jeszcze tak wiele do zrobienia dla kolei, dla kolejarzy, a przede wszystkim dla naszej Federacji. Przecież miałeś jeszcze też tak wiele osobistych planów. Dlaczego?
Niestety, to pytanie już pozostanie bez odpowiedzi.

Stanisław potrafił zachować dystans, bezgranicznie się jednak angażując. Był doskonałym negocjatorem, potrafiącym osiągnąć to, co początkowo wydawało się nierealne. Przy czym pozostał człowiekiem bardzo skromnym. Wolał działać, nie zbierać laury.
Jego niezwykle szeroka wiedza, obycie wzbudzały podziw i szacunek. Potrafił odnaleźć się w każdym gremium, sam był częścią organów doradczych wszystkich parlamentów, bez względu na partyjne barwy. Apolityczność była bowiem dla Niego jedną z najważniejszych wartości.


Szanował ludzi. Był szefem wymagającym wobec współpracowników, ale także szefem wyrozumiałym i pomocnym. Wzbudzając zaufanie, stawał się powiernikiem naszych problemów. Znajdowaliśmy w nim oparcie. Stawiał na rozwój młodych ludzi, motywował do działania, nie znosił próżni, na każdego z pracowników miał swój pomysł i osobiście angażował się jego realizację.


Chciał zbudować zgrany zespół ludzi, którzy się lubią, którzy się uzupełniają, którzy żyją ze sobą w dobrych relacjach. Wprowadził politykę otwartych drzwi do swojego gabinetu. Każdego, bez względu na związkową hierarchię z równą serdecznością witał w progu swojego gabinetu. Poświęcał tej osobie tyle czasu, ile ona potrzebowała. Swoją działalność uznawał za misję.


Nie baczył na dobra doczesne. Podkreślał, że najważniejsze jest zapewnienie warunków pracy i płacy zwykłego pracownika. Ludzi ujmował zawsze w kategoriach rodziny, która była dla niego dobrem najwyższym. Jeden nieszczęśliwy człowiek, to także jego nieszczęśliwa rodzina, to ich obawa o przyszłość. Stanisław robił wszystko, co potrafił by ludzie mogli spać spokojnie.


Swoje członkostwo w organach doradczych starał się przekuć w prawdziwą możliwość wpływania na decydentów, wdrażania w życie ustawowe swoich pomysłów, jak chociażby z kwestią uregulowania czasu pracy na kolei.
Czujemy się osieroceni, nieutuleni w żalu. Stanisław był człowiekiem, którego nie da się zastąpić. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy współpracować, ja sam pracowałem z nim przeszło 20 lat. Razem z kolegami wiceprzewodniczącymi i wszystkimi współpracownikami Federacji stanowiliśmy jedną rodzinę.


Stanisławie, bądź pewien, że Twój dorobek, który zbudowałeś będzie przez nas kontynuowany. Zapisałeś się na kartach ruchu związkowego, na kartach Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy. Odchodzisz w momencie, w którym wciąż świętujemy nasze stulecie. W przeddzień rajdu w ukochanej Tobie Muszynie, rajdzie, który sam stworzyłeś. Mieliśmy przygotowywać się do kolejnych wyborów, w których miałeś chęć startować i dalej nas prowadzić.

Żegnamy Cię kochany Stanisławie. Żegnamy wspaniałego człowieka. Przepełnieni bólem i rozdartymi sercami. Pozostała nam wszystkim tylko ta nadzieja, że wciąż będziesz z nami, bo nie sposób o Tobie zapomnieć, bo nie sposób pogodzić się z Twoim odejściem.
Żegnaj Kolego! Żegnaj Przyjacielu! Stasiu… żegnaj!!!!

środa, 24 kwiecień 2019 07:46

Głęboko wstrząśnięci przekazujemy tragiczną informację, że 23 kwietnia br. odszedł od nas, pozostawiając w nieutulonym żalu – Stanisław Stolorz, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy.

Od dziesięcioleci działacz związkowy i społeczny, zaangażowany w ochronę praw pracowniczych. Wybitny kolejarz, szanowany negocjator, członek gremiów doradczych przy najwyższych organach państwa. A przede wszystkim wspaniały człowiek, do którego zawsze można było zwrócić się o pomoc.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, o godzinie 13.00 w Parafii Świętej Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Po Mszy nastąpi odprowadzenie do grobu w Alei Zasłużonych.

Nasze myśli są teraz z najbliższymi Stanisława. Na Ich ręce składamy wyrazy najszczerszego współczucia.

wtorek, 16 kwiecień 2019 13:30

11 kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Forum Młodych Federacji ZZK. Posiedzeniu przewodniczył kolega Sebastian Szwarc przewodniczący KFM Federacji ZZK (ZZK ŚL), natomiast z ramienia kierownictwa Federacji udział w spotkaniu wziął przewodniczący Zarządu Głównego Federacji ZZK Stanisław Stolorz.


W pierwszej części posiedzenia przewodniczący komisji podsumował zakończenie etapu reorganizacji prac komisji takich jak uaktualnienie jej składu osobowego oraz poprawienie funkcjonowania przepływu informacji w komisji. Starania członków komisji skutkują zwiększeniem jej stanu liczebnego. Bardzo nas to cieszy!

Utworzona została strona Facebook https://www.facebook.com/komisjamlodychfzzk/, którą warto śledzić, komisja jest dla Was dostępna pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .


W dalszej części uczestnicy Rad Branżowych zgłoszeni z ramienia naszej "młodzieżówki" przedstawili sprawozdania z poszczególnych Rad.

Jako pierwszej głos oddano koleżance Annie Banachowicz (ZZK Pomorza Zachodniego) uczestniczce Rady Branżowej PKP PLK. Jarosław Gacki (ZZK OC) zdał relację z Rady Branżowej PKP Intercity oraz Piotr Zaremba (ZZK OC) przedstawił aktualną sytuację w Radzie Branżowej PKP Cargo. Dominującym tematem "Branżówek" były aktualnie prowadzone w większości spółek, a w niektórych już zakończone, negocjacje płacowe. Niezastąpiony okazał się kolega przewodniczący Stanisław Stolorz, który uzupełniał w sposób wyczerpujący informacje przekazywane przez młodych związkowców.


Następnie głos oddano koleżance Grecie Kuban (ZZK RP) uczestniczce Szkolenia Międzynarodowej Organizacji Pracy. Szkolenie odbyło się w dniach 31.03.2019 -05.04.2019 w Turynie. Jesteśmy dumni z tego, że nasi koledzy i koleżanki reprezentują kolejarzy na szkoleniach międzynarodowych. 


W dalszej części omówiono plany szkoleń dla członków Komisji Młodych. Jedno już za cztery tygodnie w Muszynie, kolejne będziemy starali się zapewniać w miarę zapotrzebowania i możliwości. 


Na zakończenie spotkania komisja postawiała sobie zadanie opracowania stanowiska w sprawie jednego z wielu tematów dotyczących młodych pracowników. W tym celu spośród członków komisji powołana została "grupa robocza", która zajmie się opracowaniem stanowiska w wybranym temacie - " W jaki sposób przyciągnąć i zatrzymać młodych pracowników - problem luki pokoleniowej na kolei".

 

04 11 KM 2 04 11 KM 3  04 11 KM 4

Strona 1 z 55