|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
czwartek, 23 kwiecień 2015 00:00

Rada Branżowa Elektroenergetyki

Napisane przez

22 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Branżowej Elektroenergetyki Kolejowej, któremu przewodził Andrzej Łukasik. W spotkaniu brał także udział Stanisław Stolorz, przewodniczący Federacji ZZP PKP.

Tematem rozmów była oczywiście sytuacja wokół spółki PKP Energetyka i jej prywatyzacja. Prezydium przekazało zebranym informację dotyczącą posiedzenia Komisji Infrastruktury, które odbyło się 8 kwietnia. Wielokrotnie posłowie powoływali się na raport opracowany dla Federacji ZZP PKP, z którego jasno wynika, że nie ma żadnych przesłanek ku sprzedaży Energetyki, poza jedną - spłatą zadłużenia PKP SA. Żadne inne państwo nie sprzedało tak strategicznego dostawcy energii w tak newralgicznym obszarze gospodarki.

Samo posiedzenie Komisji... nie było zbyt merytoryczne, poza przerzucaniem się odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje prywatyzacji. Komisja uchwaliła tzw. stanowisko kierunkowe, które miało zostać następnie dopracowane i przedłożone jako dezyderat Sejmowej Komisji Infrastruktury. Na stronach Komisji próżno jednak szukać oficjalnego dokumentu, jest tylko zapis ostatniego posiedzenia i stanowiska kierunkowego w brzmieniu: Sejmowa Komisja Infrastruktury zwraca się do Ministra Infrastruktury i Rozwoju o wstrzymanie postępowania prywatyzacyjnego PKP Energetyka do czasu zbadania przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, z udziałem Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz właściwych służb, zagrożeń interesów gospodarczych, strategicznych i obronnych państwa polskiego związanych z tą prywatyzacją oraz o poinformowanie sejmowej Komisji Infrastruktury o wynikach postępowania związanego z analizą możliwych zagrożeń”.

Przewodniczący Rady Branżowej Andrzej Łukasik zaapelował o związkową jedność w tym trudnym czasie podkreślając, że na każdym kroku widać, że tę jedność próbuje się z zewnątrz zniszczyć. Słabe związki to brak możliwości odpowiedniej obrony naszych praw, skwitował przewodniczący.

Więcej informacji jak zwykle w kolejnym numerze "Naszych Spraw". 

04 22 Elektro 1 04 22 Elektro 2 04 22 Elektro 3